  • MAL211818221E3
MAL211818221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL211818221E3
HK JDW NO:
886-MAL211818221E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL211818221E3
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL211818221E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    118 AHT
  • Size / Dimension
    0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    940mOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.087mA
  • Ripple Current
    550mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    820mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    715mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    30mm