  • MAL212365221E3
MAL212365221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL212365221E3
HK JDW NO:
886-MAL212365221E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL212365221E3
Description:
123 SAL-A 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 420mA 0.406Diax1.260L 10.30mmx32.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL212365221E3
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    123 SAL-A
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.260L 10.30mmx32.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.35mA
  • Ripple Current
    420mA
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    600mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    420mA @ 100Hz
  • Length
    32mm