  • MAL213639331E3
MAL213639331E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213639331E3
HK JDW NO:
886-MAL213639331E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL213639331E3
Description:
136 RVI 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.6A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL213639331E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    136 RVI
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.33mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    58mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm