  • MAL213836471E3
MAL213836471E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213836471E3
HK JDW NO:
886-MAL213836471E3
Datasheet:
MAL213836471E3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL213836471E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Series
    138 AML
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.984L 10.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    440mOhm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    440mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.13
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    470mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    611mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm