  • MAL214055222E3
MAL214055222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214055222E3
HK JDW NO:
886-MAL214055222E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214055222E3
Description:
140 RTM 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214055222E3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    140 RTM
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.355mA
  • Ripple Current
    1.33A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    34mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.33A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm