  • MAL214235471E3
MAL214235471E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214235471E3
HK JDW NO:
886-MAL214235471E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214235471E3
Description:
142 RHS 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 370mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214235471E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    142 RHS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.075mA
  • Ripple Current
    370mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ High Frequency
    499.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    12mm