  • MAL214261102E3
MAL214261102E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214261102E3
HK JDW NO:
886-MAL214261102E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214261102E3
Description:
142 RHS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214261102E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    142 RHS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Ripple Current
    950mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.282A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm