  • MAL214851332E3
MAL214851332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214851332E3
HK JDW NO:
886-MAL214851332E3
Datasheet:
MAL214851332E3
Description:
148 RUS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.81A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214851332E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    148 RUS
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.65mA
  • Ripple Current
    1.81A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.81A @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm