  • MAL215360221E3
MAL215360221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215360221E3
HK JDW NO:
886-MAL215360221E3
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MAL215360221E3
Description:
153 CLV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MAL215360221E3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    153 CLV
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 13 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    290mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    3939
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    77mA
  • Ripple Current
    270mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm