  • MAL215661682E3
MAL215661682E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215661682E3
HK JDW NO:
886-MAL215661682E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215661682E3
Description:
156 PUM-SI 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.35A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215661682E3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    156 PUM-SI
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    6800μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    79mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.684mA
  • Ripple Current
    3.35A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    48mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.35A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm