  • MAL215787181E3
MAL215787181E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215787181E3
HK JDW NO:
886-MAL215787181E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215787181E3
Description:
157 PUM-SI 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215787181E3
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.15Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.81mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    605mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2015
  • Series
    157 PUM-SI
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%