  • MAL215947221E3
MAL215947221E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215947221E3
HK JDW NO:
886-MAL215947221E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL215947221E3
Description:
VISHAY MAL215947221E3 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 159 PUL-SI Series, 220 F,20%, 450 V, 30 mm, 0.42 ohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAL215947221E3
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    990μA
  • Ripple Current
    1.21A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    525mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.21A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    159 PUL-SI
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    740mOhm @ 100Hz