  • MAL216056101E3
MAL216056101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL216056101E3
HK JDW NO:
886-MAL216056101E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL216056101E3
Description:
160 RLA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 175mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~150°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2213
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL216056101E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    160 RLA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Ripple Current
    175mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    120mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm