  • MAL216056331E3
MAL216056331E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL216056331E3
HK JDW NO:
886-MAL216056331E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL216056331E3
Description:
160 RLA 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~150°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL216056331E3
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    160 RLA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Ripple Current
    490mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    40mOhms
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm