  • MAL218097251E3
MAL218097251E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL218097251E3
HK JDW NO:
886-MAL218097251E3
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MAL218097251E3
Purchasing and Inquiry
MAL218097251E3 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.8A @ 100kHz to power systems.The value of 19mOhms is supported in terms of impedance.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
MAL218097251E3 Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
19mOhms is the value of impedance
an operating temperature of -55°C~105°C
MAL218097251E3 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MAL218097251E3 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
MAL218097251E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    180 CPS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    180μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    19mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm