  • MAL218097704E3
MAL218097704E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL218097704E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL218097704E3
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MAL218097704E3
Purchasing and Inquiry
MAL218097704E3 Overview
In order to power systems, 4.2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Regarding impedance, it supports 9mOhms.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
MAL218097704E3 Features
4.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
9mOhms is the value of impedance
an operating temperature of -55°C~105°C
MAL218097704E3 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MAL218097704E3 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MAL218097704E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    180 CPS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    390μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    9mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm