  • MAL250016332E3
MAL250016332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL250016332E3
HK JDW NO:
886-MAL250016332E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL250016332E3
Description:
500 PGP-ST 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 24A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL250016332E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    500 PGP-ST
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    24A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    31mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    24A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    4.358 110.70mm