  • MAPLAD15KP8.0AE3
MAPLAD15KP8.0AE3
advertisement
Manufacturer No:
MAPLAD15KP8.0AE3
HK JDW NO:
523-MAPLAD15KP8.0AE3
Datasheet:
MAPLAD15KP8.0AE3
Step5Bar-code shipping tag
MAPLAD15KP8.0AE3
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.89V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1101A 1.101kA
  • Max Reverse Leakage Current
    450μA
  • Clamping Voltage
    13.6V
  • Peak Pulse Current
    1.101kA
  • Reverse Standoff Voltage
    8V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    8V