  • MAPLAD6.5KP160AE3
MAPLAD6.5KP160AE3
advertisement
Manufacturer No:
MAPLAD6.5KP160AE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MAPLAD6.5KP160AE3
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAPLAD6.5KP160AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Supplier Device Package
    Mini-PLAD
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Power - Peak Pulse
    6500W 6.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Clamping Voltage
    259V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    160V
  • Peak Pulse Current
    25.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Peak Pulse Power
    6.5kW