  • MART100KP48CA/TR
MART100KP48CA/TR
advertisement
Manufacturer No:
MART100KP48CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MART100KP48CA/TR
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
Description:
TVS 48V 5% 100000W BI
Step5Bar-code shipping tag
MART100KP48CA/TR
    DO-204AR, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AR
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Operating Temperature
    -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    100000W (100kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1061A (1.061kA)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    94.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    48V