  • MASMBJ45CAE3
MASMBJ45CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MASMBJ45CAE3
HK JDW NO:
523-MASMBJ45CAE3
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
MASMBJ45CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MASMBJ45CAE3
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    72.7V
  • Peak Pulse Current
    8.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    52.65V