  • MASMCJ6.5CAE3
MASMCJ6.5CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MASMCJ6.5CAE3
HK JDW NO:
523-MASMCJ6.5CAE3
Datasheet:
MASMCJ6.5CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MASMCJ6.5CAE3
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    133.9A
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    133.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW