  • MASMLG75AE3
MASMLG75AE3
advertisement
Manufacturer No:
MASMLG75AE3
HK JDW NO:
523-MASMLG75AE3
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
MASMLG75AE3
Step5Bar-code shipping tag
MASMLG75AE3
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    24.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    87.7V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V