  • MAX16024PTBT12+T
MAX16024PTBT12+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024PTBT12+T
HK JDW NO:
503-MAX16024PTBT12+T
Package:
Datasheet:
MAX16024PTBT12+T
Description:
1.8/5V 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V 10 Pins
Purchasing and Inquiry
MAX16024PTBT12+T Overview
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC that this power IC employs. The number of channels available is 1. It has a total of 10 pins. To mount this electrical component, use Surface Mount. This electrical component is from the Power Management Circuits family. This smart tools battery cannot be activated with a value less than -40°C. At temperatures below 85°C, it is recommended that it be used. There is a 1.8/5V volt power source. You should leave this transceiver ic set to 1.6V at all times. It has a total of 10 pins. Using this battery instrument, you can discover a value of RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. A voltage greater than 1.53V must be present in Vsup (supply voltage). Supply current (Isup) must not exceed 0.021mA. A voltage of 1.2V is output by the electronic battery.
MAX16024PTBT12+T Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16024PTBT12+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024PTBT12+T Battery Management ICs applications.
  • Base station RRH
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Garbage compressors
  • Passenger boats
  • Fork lifts
  • ADAS ECU
  • Electrical management protection
  • Ventilator
  • Scooters
  • Wearables
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024PTBT12+T
  • Number of Pins
    10
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm