MAX1947ETA18+T
MAX1947ETA18+T
503-MAX1947ETA18+T
8-WDFN Exposed Pad
8 Terminals 0.7V 8-Pin MAX1947 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 2MHz Tape & Reel (TR) 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX1947ETA18+T Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. Throughout this voltage regulator, there are 8 terminations. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 8-WDFN Exposed Pad package. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of Up to 2MHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 0.7V. The maximum input voltage of voltage regulator is 3.6V. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 1.5V for operation. A voltage regulator 12v such as this falls under the Other Analog ICs category and belongs to this category. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family MAX1947. The voltage DC DC switching regulator can produce is 1.8V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 8 pins. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 1.74V. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 273mA A. The maximum output voltage of this regulator voltage is 1.86V. An input voltage of 3.6V is used to operate this harley voltage regulator. A dc to dc voltage regulator's dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 700mV V ensures reliable performance. As long as the supply voltage is greater than 1.86V, the voltage regulator 12v will operate correctly. When the frequency is 2MHz, DC DC switching regulator can maintain high accuracy.
MAX1947ETA18+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 3.6V
MAX1947ETA18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1947ETA18+T Voltage Regulators applications.
- Access control systems
- Industrial controllers
- Computed tomography (CT)
- Smoke prevention equipment
- Grinders
- Smoke exhaust equipment
- Gear/thread machining machines
- Printing
- Lathes
- Injection molding machinery
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MAX1947ETA18+T
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Maxim Integrated503-ICL7660ESA+8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5035DASA+T8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-ICL7660CSA+8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5035DUSA+T8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX619EPA+8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1044CPA+8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX1595EUA50+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5035AASA+8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-ICL7660CPA+8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare