  • MAX4200EUK+T
MAX4200EUK+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX4200EUK+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX4200EUK+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX4200EUK+T
Description:
800nA Instrumentational OP Amps ±4V~5.5V MAX4200 5 Pins SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
MAX4200EUK+T Overview
Op amp is packaged in SC-74A, SOT-753 case. There are two types of operational amplifiers in this circuit. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. We are approaching the 5h termination of the year. Buffer amplifier has a total of 5 pins. The linear amplifier should be run at 5V at all times, so please keep that in mind when using it. The buffer op amp includes 5 pins. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . This op amp contains 1 circuits. As a result, it is recommended that a power supply of 2.2mA be used with this electronic part.
MAX4200EUK+T Features
5 Pins
supply voltage of 5V
MAX4200EUK+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4200EUK+T Instrumentational OP Amps applications.
  • Multimedia playback equipment
  • Weak signal detection
  • Radiation thermometry transducers
  • Integrator circuits
  • Automation control systems
  • Signal amplification
  • Instrumentation
  • Image computer boards
  • Voltage regulation circuit
  • RF cable systems
Step5Bar-code shipping tag
MAX4200EUK+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX4200
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Circuits
    1
  • Output Current
    90mA
  • Current - Supply
    2.2mA
  • Slew Rate
    4200V/μs
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Current - Input Bias
    800nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4V~5.5V
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • -3db Bandwidth
    660MHz
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6V
  • Length
    2.9mm