  • MAX4285ESA-T
MAX4285ESA-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX4285ESA-T
HK JDW NO:
503-MAX4285ESA-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX4285ESA-T
Description:
106mA per Channel 13μA 50 dB Instrumentational OP Amps 35μA 5V 2.85V~6.5V ±1.425V~3.25V MAX4285 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 17775
Step5Bar-code shipping tag
MAX4285ESA-T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    471mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    MAX4285
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Slew Rate
    385V/μs
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Common Mode Rejection Ratio
    50 dB
  • Current - Input Bias
    13μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.85V~6.5V ±1.425V~3.25V
  • Output Current per Channel
    106mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    100μV
  • Voltage Gain
    94dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    35μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    40dB
  • -3db Bandwidth
    220MHz
  • Length
    4.9mm