  • MAX44000GDT+T
MAX44000GDT+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX44000GDT+T
HK JDW NO:
503-MAX44000GDT+T
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX44000GDT+T
Description:
IC AMBIENT/PROX SENSOR 6UTDFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAX44000GDT+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Ambient
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    953mW
  • Voltage - Supply
    1.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Output Type
    I2C
  • Max Output Current
    110mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Interface
    I2C, Serial
  • Max Supply Current
    10μA
  • Max Output Voltage
    400mV
  • Max Frequency
    400kHz
  • Sensing Method
    Optical
  • Proximity Detection
    Yes
  • Height
    2mm
  • Length
    2mm