  • MAX6313UK46D3-T
MAX6313UK46D3-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6313UK46D3-T
HK JDW NO:
503-MAX6313UK46D3-T
Datasheet:
MAX6313UK46D3-T
Description:
5 Terminals 5-Pin MAX6313 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6313UK46D3-T Overview
There are 5 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). Please refer to this PMIC for 1 functions. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. To assist you, this PMIC includes SC-74A, SOT-753 functions. This IC power shares lots of benefits with other Multi-Voltage Supervisor products. Specifies a reflow peak temperature of 245 for the package during reflow. In a 2 supply voltage, the PMIC chip conducts. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. There are a total of 5 pins on power management. Surface Mount mounting is recommended. We recommend setting the supervisors to 0°C~70°C TA degrees. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. It is always advisable to use MAX6313, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The voltage supervisor requires a power source of 3/5V volts in order to work correctly.
MAX6313UK46D3-T Features
Multi-Voltage Supervisor type
MAX6313UK46D3-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6313UK46D3-T Voltage Supervisors applications.
  • Battery cars
  • Refrigeration
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Dash board
  • Solar power charger
  • Satellite navigation
  • Network equipment
  • Computer applications
  • Power distribution systems of CCU
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
Step5Bar-code shipping tag
MAX6313UK46D3-T
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Voltage - Threshold
    4.63V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.016mA
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA