  • MAX6324CUT29-T
MAX6324CUT29-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6324CUT29-T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6324CUT29-T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6324CUT29-T
Description:
3V6 Terminals 6-Pin MAX6324 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6324CUT29-T Overview
A total of 6 terminals are used to mount this power management. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. In this IC management you will find SOT-23-6 functions for you to refer to. There are many benefits that this IC power shares with other Watchdog Circuit products as well. Specifies a reflow peak temperature of 245 for the package during reflow. IC management conducts in a 3V-voltage supply. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Using Surface Mount, IC management is mounted. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. In total, it has 6 pins on IC management. This power management system has 6 pins. Supply voltage (Vsup) should be at least 1.2V for this power management. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~125°C TA. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6324, which is the base power ics number.
MAX6324CUT29-T Features
Watchdog Circuit type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX6324CUT29-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6324CUT29-T Voltage Supervisors applications.
  • Telecommunications equipment
  • Leakage current detection
  • Important electronics for automotive safety
  • Multi-voltage system
  • Efficient information transmission
  • emergency room
  • Battery-powered equipment
  • Rechargeable batteries
  • Radar
  • Detection of phase loss
Step5Bar-code shipping tag
MAX6324CUT29-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Watchdog Circuit
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    696mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6324
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.057mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.85V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Length
    2.9mm