  • MAX6326XR24+T
MAX6326XR24+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6326XR24+T
HK JDW NO:
503-MAX6326XR24+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6326XR24+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6326XR24+T Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. Strip-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. In this IC management you will find SC-70, SOT-323 functions for you to refer to. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 3V is applied to the power ic, it conducts. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole.
MAX6326XR24+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MAX6326XR24+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6326XR24+T Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase loss
  • Medical-specific insulation monitor
  • Leakage protection
  • Insulation fault location system
  • Dash board
  • Power communication system
  • Radio
  • Set top box
  • Data storage applications
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6326XR24+T
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    TIN
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Threshold Voltage
    +2.4V
  • Length
    2mm