  • MAX6333UR16D3+T
MAX6333UR16D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6333UR16D3+T
HK JDW NO:
503-MAX6333UR16D3+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6333UR16D3+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MAX6333 Voltage supervisor1 Channels Min 700mV Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6333UR16D3+T Overview
There are 3 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. Please refer to this PMIC for 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. Manage ics operate at 3V supply voltages. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by Surface Mount. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. There are 3 pins on the supervisor. IC management can only work with a supply voltage of 700mV volts. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The recommended mounting type is Surface Mount. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~125°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. There is a supply current of 3.3μA for the power management. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX6333, the base power ics number.
MAX6333UR16D3+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 700mV
3.3μA operating supply current
MAX6333UR16D3+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6333UR16D3+T Voltage Supervisors applications.
  • Electric heating appliances
  • Fire equipment power monitoring system
  • Important electronics for automotive protection
  • Personal computers
  • DSP
  • Magnetic resonance imaging
  • Telecommunications equipment
  • Electronics installed in the vehicle
  • Kitchen appliances
  • Military communications
Step5Bar-code shipping tag
MAX6333UR16D3+T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6333
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.007mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.57V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.63V
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.57V
  • Overvoltage Threshold
    1.63V
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA