  • MAX6334UR17D3+T
MAX6334UR17D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6334UR17D3+T
HK JDW NO:
503-MAX6334UR17D3+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6334UR17D3+T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6334UR17D3+T Overview
There are 3 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaging is in the form of a Strip. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. IC management is packaged as a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. In a 3V supply voltage, the power management conducts. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The mount is attached to Surface Mount. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. Power management has a total of 3 pins. Power managment ic pin count is 3. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~125°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. The supervisor's supply current is specified to 3.3μA.
MAX6334UR17D3+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
3.3μA operating supply current
MAX6334UR17D3+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6334UR17D3+T Voltage Supervisors applications.
  • Automotive power systems
  • Battery cars
  • Medical-specific isolation transformer
  • Power distribution systems of operating room
  • Fire equipment power monitoring system
  • Detection of phase sequence
  • DC stabilized power supply module
  • Display equipment
  • Analog circuit
  • Kitchen appliances
Step5Bar-code shipping tag
MAX6334UR17D3+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2012
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.7V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.007mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.67V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.73V
  • Threshold Voltage
    +1.7V
  • Undervoltage Threshold
    1.67V
  • Overvoltage Threshold
    1.73V
  • Length
    2.92mm