  • MAX6375XR30+T
MAX6375XR30+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6375XR30+T
HK JDW NO:
503-MAX6375XR30+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6375XR30+T
Description:
3V 3 Terminals 3-Pin MAX6375 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 6877
Step5Bar-code shipping tag
MAX6375XR30+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    174mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6375
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.955V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.045V
  • Threshold Voltage
    +3.0V
  • Undervoltage Threshold
    2.591V
  • Overvoltage Threshold
    2.669V
  • Length
    2mm