  • MAX6377UR25+T
MAX6377UR25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6377UR25+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6377UR25+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6377UR25+T
Description:
3V 3 Terminals 3-Pin MAX6377 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 2446
Step5Bar-code shipping tag
MAX6377UR25+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX6377
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.462V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.537V
  • Threshold Voltage
    +2.5V
  • Undervoltage Threshold
    2.462V
  • Overvoltage Threshold
    2.537V
  • Length
    2.92mm