  • MAX6386XS28D7+T
MAX6386XS28D7+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6386XS28D7+T
HK JDW NO:
503-MAX6386XS28D7+T
Package:
Datasheet:
MAX6386XS28D7+T
Description:
1.8V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 15938
Step5Bar-code shipping tag
MAX6386XS28D7+T
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.8V; MANUAL RESET INPUT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    245mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1.2 s
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.73V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.87V
  • Undervoltage Threshold
    2.73V
  • Overvoltage Threshold
    2.87V
  • Length
    2mm