  • MAX6425UK22+T
MAX6425UK22+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6425UK22+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6425UK22+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6425UK22+T
Description:
5V5 Terminals 5-Pin MAX6425 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6425UK22+T Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. For your reference, this PMIC includes a list of SC-74A, SOT-753 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. The package peak reflow temperature is specified to be 260. When 5V is applied to the power ic, it conducts. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. The mount is attached to Surface Mount. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. There are a total of 5 pins on power management. This power management has 5 pins. IC management can only work with a supply voltage of 1V volts. There should be no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. The recommended mounting type is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. In order to maintain a stable supply current for the power management, 2.5μA is the recommended value. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MAX6425.
MAX6425UK22+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
2.5μA operating supply current
MAX6425UK22+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6425UK22+T Voltage Supervisors applications.
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Magnetic resonance imaging
  • Telecommunications equipment
  • Leakage current detection
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Utility meter
  • Linux and server computing
  • Kitchen appliances
  • emergency room
  • Military electronics
Step5Bar-code shipping tag
MAX6425UK22+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MAX6425
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.188V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0042mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.133V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.243V
  • Threshold Voltage
    +2.2V
  • Undervoltage Threshold
    2.133V
  • Overvoltage Threshold
    2.243V
  • Length
    2.9mm