  • MAX6461XR29+T
MAX6461XR29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6461XR29+T
HK JDW NO:
503-MAX6461XR29+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6461XR29+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MAX6461 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6461XR29+T Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. Tape & Reel (TR)-packaging is used. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. In this IC management you will find SC-70, SOT-323 functions for you to refer to. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. The package peak reflow temperature is specified to be 260. A supply voltage of 5V is used to conduct the PMIC chip. Power ics operate at 1 supply voltages. By Surface Mount, IC management has been mounted. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. In total, IC powers are 3 pins on the board. The pins of the power management system count 3. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1V. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~125°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Push-Pull of output voltage. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 3.5μA. It is always advisable to use MAX6461, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 3.5μA.
MAX6461XR29+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
3.5μA operating supply current
MAX6461XR29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6461XR29+T Voltage Supervisors applications.
  • Power distribution systems of infant care room
  • Battery cars
  • Display equipment
  • Microprocessor system
  • Leakage current detection
  • Unattended substation automation
  • Medical-specific insulation monitor
  • Microcontroller system
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
MAX6461XR29+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6461
  • Output
    Push-Pull, Push-Pull
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    14μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.857V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.944V
  • Threshold Voltage
    +3.03V
  • Undervoltage Threshold
    2.857V
  • Overvoltage Threshold
    2.944V
  • Length
    2mm