  • MAX6462XR26+T
MAX6462XR26+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6462XR26+T
HK JDW NO:
503-MAX6462XR26+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6462XR26+T
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin MAX6462 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 6V
Quantity:
In Stock : 4720
Step5Bar-code shipping tag
MAX6462XR26+T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    70
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6462
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    14μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.561V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.639V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.561V
  • Overvoltage Threshold
    2.639V
  • Length
    2mm