  • MAX6463XR29+T
MAX6463XR29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6463XR29+T
HK JDW NO:
503-MAX6463XR29+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6463XR29+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MAX6463 Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6463XR29+T Overview
Power management is mounted through 3 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please refer to power management for SC-70, SOT-323 functions. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. The supervisor is always powered by a 5V volt supply. Power management conducts at a voltage of 1. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 3 pins are located on this power management. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~125°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MAX6463, the base PMIC number.
MAX6463XR29+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
MAX6463XR29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6463XR29+T Voltage Supervisors applications.
  • WiFi router
  • Important electronics for automotive safety
  • Power distribution systems of CCU
  • Battery cars
  • Consumer electronics
  • Network equipment
  • Electronics installed in the vehicle
  • Battery-powered equipment
  • Multi-voltage system
  • Automotive power systems
Step5Bar-code shipping tag
MAX6463XR29+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX6463
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    14μs Typical Propagation Delay
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0035mA
  • Threshold Voltage
    +3.03V
  • Length
    2mm