  • MAX6464XR29+T
MAX6464XR29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6464XR29+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6464XR29+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6464XR29+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MAX6464 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6464XR29+T Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SC-70, SOT-323 functions. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power ics operate at 1 supply voltages. Surface Mount is the one that mounts power management. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. In total, IC powers are 3 pins on the board. There are 3 pins on the supervisor. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. Supplied with a operating current of 3.5μA, this PMIC is capable of fully function as specified. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6464, which is the base power ics number. The maximum supply temperature is 3.5μA.
MAX6464XR29+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
3.5μA operating supply current
MAX6464XR29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6464XR29+T Voltage Supervisors applications.
  • Satellite navigation
  • Electric heating appliances
  • Fire equipment power monitoring system
  • Magnetic resonance imaging
  • DC stabilized power supply module
  • Radio
  • Stable power system
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Detection of phase sequence
  • Military communications
Step5Bar-code shipping tag
MAX6464XR29+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6464
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.857V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.944V
  • Threshold Voltage
    +3.03V
  • Undervoltage Threshold
    2.857V
  • Overvoltage Threshold
    2.944V
  • Reset Delay Time
    260 ms
  • Length
    2mm