  • MAX6464XR29
MAX6464XR29
advertisement
Manufacturer No:
MAX6464XR29
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MAX6464XR29
Package:
Datasheet:
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 6V
Quantity:
In Stock : 4278
Step5Bar-code shipping tag
MAX6464XR29
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.9V
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    228.6mW
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.857V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.944V
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    1.25mm