  • MAX6464XR46+T
MAX6464XR46+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6464XR46+T
HK JDW NO:
503-MAX6464XR46+T
Package:
Datasheet:
MAX6464XR46+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor1 Channels
Purchasing and Inquiry
MAX6464XR46+T Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. Packaged in a Strip-shape, IC management comes with a number of features. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. The supervisor is always powered by a 5V volt supply. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. There are a total of 3 pins on power management. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. There are also other types of integrated circuits included in the supervisor, like POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. It requires 1.2/6V watts of power to operate this voltage supervisor. There is a maximum operating temperature of 125°C. The operating temperature of the power management should be at least -40°C at all times.
MAX6464XR46+T Features
MAX6464XR46+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6464XR46+T Voltage Supervisors applications.
  • External alarm
  • Power distribution systems of operating room
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Medical-specific isolation transformer
  • Satellite navigation
  • Refrigeration
  • Electrical fire monitoring system
  • Data storage applications
  • Solar power charger
  • Telecommunications equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6464XR46+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.6V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    1.2/6V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0035mA
  • Threshold Voltage
    +4.8V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm