  • MAX6806UR26
MAX6806UR26
advertisement
Manufacturer No:
MAX6806UR26
HK JDW NO:
503-MAX6806UR26
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 15320
Step5Bar-code shipping tag
MAX6806UR26
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    3
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Voltage Detector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.008mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.548V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.652V
  • Threshold Voltage
    +2.6V
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.194mm