  • MAX8510ETA25+T
MAX8510ETA25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8510ETA25+T
HK JDW NO:
503-MAX8510ETA25+T
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX8510ETA25+T
Description:
Shutdown Fixed 0.5mm PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2340
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX8510ETA25+T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    247mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    120mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Shutdown
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.135V @ 120mA Typ
  • PSRR
    78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Reference Voltage
    1.225V
  • Dropout Voltage
    135mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.135V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    130mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm