  • MB2085SS2W30
MB2085SS2W30
advertisement
Manufacturer No:
MB2085SS2W30
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-MB2085SS2W30
Package:
Datasheet:
MB2085SS2W30
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MB2085SS2W30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MB2000
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 3A DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V