  • MBC41-1T48L
MBC41-1T48L
advertisement
Manufacturer No:
MBC41-1T48L
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-MBC41-1T48L
Quantity:
In Stock : 17901
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBC41-1T48L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    MBC41 (40W)
  • Size / Dimension
    3.00Lx2.00W x 0.97 H 76.2mmx50.8mmx24.7mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    40W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cUL, Nemko, UL
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    830mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC