  • MBR20100CT-G
MBR20100CT-G
advertisement
Manufacturer No:
MBR20100CT-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-MBR20100CT-G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20100CT-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR20100CT-G
    Select All
  • Reverse Current-Max
    100μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MBR20100CT
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A