  • MBR20H100CTG
MBR20H100CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR20H100CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR20H100CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20H100CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR20H100CTG
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    10A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MBR20H100CT
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    770mV @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    840mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    4.5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A