  • MBR60L45WTG
MBR60L45WTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR60L45WTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR60L45WTG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MBR60L45WTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR60L45WTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.2mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    275nA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A